Data publikacji

Zamek już z bezpieczną więźbą

Widok ogólny na połczyński Zamek

#POŁCZYNPLACBUDOWY 14 grudnia 2021 r. Burmistrz Połczyna-Zdroju Sebastian Witek wraz z Zastępcą Burmistrza Emilią Mazur dokonali odbioru prac remontowych więźby dachowej Zamku w Połczynie-Zdroju. 

Jakiś czas temu w obiekcie stwierdzono poważne uszkodzenia więźby. W budynku tego typu droga do naprawy nie jest prosta i zaczynała się od konsultacji z Zachodniopomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Zakres prac remontowych obejmował wymianę skorodowanych części elementów  konstrukcyjnych więźby, uzupełnienie brakujących elementów więźby i naprawę uszkodzonych węzłów, wykonanie robót odgrzybieniowych, oczyszczanie przy pomocy strugów i siekier, impregnację belek i krawędziaków preparatami biobójczymii przeciwpożarowymi. 

Wykonawcą prac remontowych był Zakład Wyrobów z Drewna „OL-KAM” Jan Orepuk z siedzibą w m. Wielawino. Prace zgodnie z umową zakończyły się 30 listopada 2021 r. 

Zadanie „Remont więźby dachowej Zamku przy ul. Zamkowej 7 w Połczynie-Zdrój” było współfinansowane z dotacji uzyskanej od Województwa Zachodniopomorskiego w ramach umowy nr WKNiDN-II/Z/46/21 z dnia 20 września 2021 r. Kwota uzyskanego wsparcia wynosi 19.000,00 zł.Całkowita wartość zadania wyniosła 45.000,00 zł.

Przypomnijmy też, że w ubiegłym roku Gmina Połczyn-Zdrój pozyskała z Urzędu Marszałkowskiego dotację na opracowanie dokumentacji projektowej związanej z wymianą więźby. Natomiast 30 marca 2021 r. gmina wykonała drugi krok i złożyła kolejny wniosek – tym razem już na realizację tego projektu, co spotkało się z aprobatą Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego. Serdecznie dziękujemy!
Pierwsza wzmianka o historii zamku w Połczynie-Zdroju sięga aż XIII wieku, kiedy to książę Bogusław IV rozpoczął jego budowę. Był on wielokrotnie przebudowywany. Obecny obiekt powstał na początku XV wieku, należał wówczas do rodzimego rodu szlacheckiego Manteufflów. Pierwotna warownia reprezentowała typ wieży mieszkalnej. W XVI wieku wzniesiono kolejny budynek zamkowy w części północno-wschodniej. W latach 1770-1772 nastąpiła rozbudowa zamku, która nadała mu styl baroku klasycyzującego (charakterystyczne dla siedzib szlachty pomorskiej). W pierwszej połowie XIX wieku zamek został częściowo zmodernizowany, w kolejnych latach zamek stanowił już własność miejską – ówcześnie zmieściła się tutaj poczta i mieszkania lokatorskie. Po 1945 r. Pałac (zamek) sprawował funkcje mieszkalne; w latach 1976-1982 przeprowadzony został remont z adaptacją na potrzeby Biblioteki Miejskiej. 

Mimo pewnych niedoskonałości remontowych zamek stanowi przykład bogatej historii miasta i jego regionu. W jego murach pozostały czytelne fazy budowlane od średniowiecza. Obecnie budynek zamku w Połczynie-Zdroju pełni wiele funkcji. Na parterze znajduje się oddział dla dzieci i młodzieży (wypożyczalnia i czytelnia), natomiast na piętrze zlokalizowano oddział dla dorosłych (wypożyczalnia, czytelnia i czytelnia internetowa). W połczyńskim zamku prezentowane są liczne wystawy plastyczne i inne. Na jego terenie odbywają się zajęcia artystyczne, plastyczne, muzyczne, taneczne a także wokalne. W murach zamku swoją siedzibą ma także Polski Związek Emerytów i Rencistów.

Najczęściej czytane

Wybory
Data publikacji:
  • Mieszkańcy
1. Prawo do głosowania korespondencyjnego Wyborcy niepełnosprawni o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, wyborcy całkowicie niezdolni do pracy, wyborcy niezdolni do samodzielnej egzys…
więcej informacji
PORADNIK WYBORCY W WYBORACH PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Data publikacji:
  • Mieszkańcy
PORADNIK WYBORCY W WYBORACH PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ⬇️⬇️⬇️https://koszalin.kbw.gov.pl/.../1743802466_poradnik...
więcej informacji